Az alábbi tájékoztatóban összefoglaljuk a kutyák etetésének alapelveit, és választ adunk a leggyakoribb kérdéseitekre: Mit adjak enni a kutyámnak, melyik a legjobb megoldás? Tápot kapjon, főzzek neki, esetleg válasszam a nyers etetést? Milyen mennyiségű táplálékot tegyek elé? Életkortól függően hány alkalommal érdemes etetnem? Hogyan váltsunk tápot?
A kutyák energiaszükségletének fedezése szempontjából az egyik legfontosabb tényező az eleségük fehérje és szénhidrát aránya. A túl magas fehérjemennyiség következtében a kölykök túl gyorsan nőhetnek, és komoly mozgásszervi elváltozások (ízületi problémák, csonthártya gyulladás) is kialakulhatnak, hosszú távon pedig máj- és veseproblémák is jelentkezhetnek. Az arányok felborulása az egyéb tápanyagok megfogyatkozását okozhatja: a szénhidrátokból, rostokból, vitaminokból és ásványi anyagokból nem jut elég a szervezetbe. Az optimális fehérjearány 20-30% körül mozog – ez biztosítja a megfelelő izomműködést, és hozzájárul a bőr, a szőrzet és a szemek egészségéhez is.
Mivel etesd kedvencedet?
A száraztápok jól eltartható, egyszerűen adagolható, teljes értékű etetési lehetőséget biztosítanak. A nedves tápok fiatalabb és idősebb állatok számára könnyen fogyasztható állagúak, a száraztápokhoz képest magasabb víztartalommal is bírnak. Hátrányuk, hogy könnyebben képeznek lepedéket a fogak felszínén, így hosszú távú etetésük fogkőképződésre hajlamosít.
A kereskedelmi forgalomban kapható tápok között azonban hatalmas különbségek is adódhatnak. Általánosságban elmondható, hogy a drágább tápok legtöbbször jobb beltartalmi értékekkel rendelkeznek, jobban emészthetőek, kevesebb adalékanyagot tartalmaznak olcsóbb változataiknál. Fontos, hogy kedvenced életkorának és növekedési erélyének megfelelő tápot válassz, hogy elkerüld a növekedési zavarokat és a túlzott/csökkent energiabevitelt. Manapság már elérhetőek külön fajtákra szabott, és adott életkornak megfelelő (puppy, adult, senior) tápok is.
Egyes betegségek (vese-, májkárosodás, húgykövesség, allergia) miatt speciális, állatgyógyászati tápok etetésére is szükség lehet. Ezeket elsősorban állatpatikákban és állatorvosi rendelőkben érdemes megvásárolnod, ahol megfelelő tudással rendelkező szakember segíti a választásodat.A Szigetközi Állatgyógyászati Központban a gyógytápok közül a Trovet, egyes Royal Canin, illetve Hill’s termékek érhetők el. Sok esetben a tápboltokban kapható eleségek nem teljesítik a gyógytápok magas minőségi követelményeit.
Régi berögződés, és többször szembesülünk vele rendelőnkben, hogy a gazdik házi koszttal, maradékkal etetik kedvenceiket. A kutyák és az emberek tápanyagszükséglete azonban nagymértékben különbözik, így a csak ilyen módon etetett állatok bizonyos tápanyagokból túl sokat, másból túl keveset fognak kapni. Ez az etetési mód amellett, hogy sajnos nem feltétlenül fedezi a négylábúak élettani igényeit, különböző betegségekhez is vezethet. A zsíros, olajos, fűszeres ételek és a csontok fogyasztása emésztőszervi panaszokat okozhatnak, bizonyos élelmiszerek (hagyma, mazsola, csokoládé) pedig akár komoly mérgezésekhez is vezethetnek. A kölyökkorban ily módon etetett állatoknál különböző mozgásszervi zavarok jelentkezhetnek.
Van, hogy a gazdik külön főznek kedvenceiknek, ami a fűszerek kerülésével és megfelelő, állatorvosilag ellenőrzött receptúrák használásával teljesértékű étrendet biztosíthat a négylábúaknak.
A BARF, vagy nyers koszttal történő etetés egyre nagyobb teret hódít. Megfelelően ellenőrzött összetevőkkel és dietetikusokkal összeállított receptúrákkal minőségi étrendet tudunk biztosítani kedvenceinknek, de a jó BARF-os diéta meglehetősen költséges alternatívának számít. Nyers húsok etetése nagy odafigyelést igényel, mivel számos egészségügyi kockázattal járhat, vírusos és bakteriális betegségek is terjedhetnek ilyen módon.
Mennyit adj enni a kutyádnak?
Az adagolt eleség mennyiségét az állat fajtájához és életkorához kell igazítanod, ezért pontos számot nehéz mondani. Ráadásul az eltérő eleségeket, eltérő összetételüknek köszönhetően, eltérő mennyiségben kell etetned. Legtöbb tápon testtömeg kilogramm alapján meghatározott adagolási útmutatók állnak rendelkezésedre. Ezek nagyon jó viszonyszámok, amit kedvenced aktivitásától és anyagcseréjétől függően alakíthatsz. Kevésbé aktív, vagy ivartalanított négylábú esetében az előírt adaghoz képest kevesebbet is adagolhatsz, nehogy elhízzon. Nagy aktivitású, vemhes vagy szoptató anyakutyák, vagy munkakutyák esetén nagyobb adag eleséget szükséges adnod. A táp mennyiségének pontos beállítását tehát az adott egyed igényeihez kell alakítanod. Folyamatosan ellenőrizned kell kedvenced kondícióját, mert az elhízásnak sajnos súlyos egészségügyi szövődményei is lehetnek.
Hányszor adj enni a kutyádnak?
A kölykök általában 8-10 hetes korukban gazdisodnak, ebben az időszakban már kizárólag szilárd táplálékot fogyasztanak, naponta több alkalommal, kisebb mennyiségeket. 3 hónapos korukig javasolt őket napi 3-4 alkalommal etetni, ezt követően pár hétig 2-3-szor, majd fokozatosan áttérhetsz a napi 1-2-szeri etetésre. Kedvenced, és emésztő szervrendszerük is szereti a rendszerességet, lehetőség szerint ne váltogasd az etetések időpontját.
Nagytestű, mély mellkasú fajtáknál – német juhász, német dog, rottweiler, dobermann, szetterek, vizslák – erősen ajánlott a napi eleség 2 részre osztása, hiszen ezekben a fajtákban gyakrabban alakul ki a gyomor megterhelődése és a gyomorcsavar nevezetű kórkép is. Éppen ezért különösen fontos, hogy ne este, hanem inkább késő délután legyen az utolsó etetése, illetve az étkezést követő 2 órában az állatod pihenjen, ne sétáltasd, ne játssz vele.
Tápváltásnál mire figyelj oda
Ha tápot, vagy etetési módot tervezel váltani, mindig ügyelj arra, hogy az átállás fokozatos legyen. A régi eleséget az újjal keverve, kb. 1-2 hét leforgása alatt vezesd ki, mert a hirtelen tápváltás sajnos gyakran súlyos, nehezen múló hasmenést, és egyéb gasztrointesztinális panaszokat okozhat. A táplálék változtatásakor a bélflóra összetétele is megváltozik. Amennyiben az átállás túl gyors, a kialakult bakteriális egyensúly felborul, amit aztán nehezen lehet csak visszaállítani.